Zadbanie o to, aby nasz dom był przyjazny środowisku może być dla nas dużym plusem. Dodatkowo wykorzystując alternatywne źródła energii możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Zobaczmy, jak możemy o to zadbać.

Na samym początku warto znaleźć kalkulator naszego zużycia energii. Możemy dużo ich znaleźć w Internecie. Takie narzędzie szybko policzy nasze zużycie energii, oraz zaprezentuje wykres, który przedstawiał będzie efekty, jakich możemy się spodziewać po wprowadzeniu zmian. Mając taką wiedzę, będziemy na pewno działać bardziej świadomie.
Pierwszym poważnym krokiem powienna być izolacja naszego domu. Jest to szczególnie ważne, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Ważne by mieć dobrze zamontowane okna – unikniemy wysokich opłat za ogrzewanie. Często też ściany blisko sufitu nie są do końca szczelne. Koniecznie sprawdź swoje okna i drzwi dokładnie obserwując czy nie ma tam małych szparek, przez które mogłoby przedostawać się powietrze. Jeśli jakąś znajdziesz możesz zakupić specjalną plastikową izolację, która będzie prawie niewidoczna.
Oprócz tego drzwi możesz zawsze zabezpieczyć ręcznikiem, czy kocem.
Używaj żarówek o niskiej mocy. W bardzo łatwy sposób zaoszczędzisz dużo energii. Pasują do każdej lampy i zużywają znacznie mniej prądu. Niektóre nawet dają dużo więcej światła, niż standardowe wersje.
Pomyśl nad zamontowanie czujników ruchu zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Dzięki temu masz gwarancję, że już nigdy nie zapomnisz wyłączyć światła wychodząc z pomieszczenia. Może w ciągu dnia to niewielka różnica, ale już w ciągu miesiąca ma to duże znaczenie. Szczególnie na zewnątrz – światło zaświeci się kiedy potrzebujesz i samo zgaśnie, kiedy nie będziesz w pobliżu.
Sprawdź urządzenia AGD. Na przykład lodówka może zużywać ogromne ilości energii, w szczególności kiedy ma więcej niż 5 lub 10 lat. Wymiana to dobry pomysł. Jest to pewien wydatek, ale w dłuższej perspektywie pomoże nam zaoszczędzić. Możesz też pomyśleć o wymianie jej na mniejszą. Często chłodzimy rzeczy, które niekoniecznie tego potrzebują.
Wybierz urządzania mniejszym przepływem wody w toaletach. Działają tak samo, a zużywają dużo mniej wody. Tu znowu zaoszczędzisz na rachunkach.
Zainstaluj okna w dachu. Dzięki temu dużo naturalnego światła będzie docierać do pomieszczeń. Promienie słoneczne mają dużo większą moc, niż nawet najlepsze żarówki. Nawet w nocy zrobi to nam różnicę.
Dodatkowo zainstaluj panele słoneczne. Dostarczą one nam energii za darmo. W taki sposób możemy ogrzać wodę. Zgromadzoną energię możemy zmagazynować w formie baterii, które wykorzystamy później. Takie baterie to jednak dodatkowy koszt. Mimo wszystko wszelkie pomysły, które czynią nasz dom ekologicznym to mądra inwestycja.