Budowa domu jest dla nas zawsze dużym wydatkiem. Wymaga wiele mniejszych i większych inwestycji. Nic dziwnego, że każdy wtedy chciałby zaoszczędzić, gdzie tylko może, ale jednocześnie mieć możliwie jak najwyższą jakość. Te dwie rzeczy niestety bardzo często się wykluczają. Co możemy zrobić, by budowa domu wyszła dla nas najkorzystniej? Możemy zrobić wiele i zredukować koszty w bardzo różny sposób. Jednak najłatwiejszym i najpopularniejszym jest oczywiście wykonanie części prac zupełnie samodzielnie, bez zatrudniania specjalnie fachowców. Musimy oczywiście w takim przypadku mieć pewne podstawowe wiadomości, jak się za to zabrać oraz trochę czasu, który możemy na to przeznaczyć. Ponadto taka budowa na pewno pójdzie nam trochę wolniej, niż w przypadku, gdyby to zrobili fachowcy, ale dzięki temu będziemy mogli te pieniądze przeznaczyć na jakość, która jest przecież tak ważna. Co dokładnie możemy zrobić samodzielnie?
Wiele prac. Możemy poprosić o pomoc rodzinę, czy znajomych. Dzięki temu niskim kosztem postawimy dom. Jeżeli chodzi o zakres naszej pracy, to są to przede wszystkim prace ziemne fundamentowe. To pierwszy etap. Możemy tu zaoszczędzić nawet do 34%, jeśli zrobimy to sami. A to jeszcze nie jest wiele porównaniu z zajęciem się tarasami zewnętrznymi, bo tu oszczędzamy nawet do 64%. Czyli bardzo dużo.
Oszczędzamy też przy stawianiu ścian parteru, stropach i wieńcach, kominach, ścianach poddasza, pracach na dachu, czy robotach elewacyjnych. Tym wszystkim możemy zająć się sami, a nasze oszczędności na końcu będą wielkie. Możemy też wykonać prace wykończeniowo-tynkarskie, docieplenia wnętrz, wykonać posadzki. Co śmieszne możemy zaoszczędzić nawet od 8 do 12% samodzielnie wybierająć okna i drzwi. Budowanie więc części elementów bez zatrudniania fachowców może się nam naprawdę bardzo opłacić.