Okna są bardzo ważnym elementem każdego domu. To one mają wpływ na jakość naszej izolacji, zapewnieją światło, czy są ozdobą. Najlepiej będzie, gdy do ich montażu zatrudnimy odpowiednich fachowców. Jednak warto zawsze wiedzieć w tym temacie trochę więcej, bo i lepiej będzie można skontrolować ich pracę.
Zanim zabierzemy się za zakup naszych okien, musimy znać konkretne wymiary otworów okiennych w naszym domu. Jeżeli okna są przez nas indywidualnie zamawiane, takim pomiarem powinni się zająć ludzie firmy, która to za nas zrobi. Jeśli kupujemy w większym sklepie, produkt gotowy, to sami musimy zadbać o odpowiednie wszystkiego zmierzenie. Warto się do tego przyłożyć, bo okno w jakikolwiek niedopasowane doda nam niepotrzebnej pracy, może się na przykład okazać, że okno jest za dłuże i trzeba dodatkowo kuć ściany. Przed samym już montażem trzeba jeszcze się upewnić, czy ościeże mają równe boki i jeśli nie, to dokładnie je wyrównać. Cały proces montażu jest już w rękach fachowców, których zadaniem jest prawidłowe umiejscowienie miejsca w ścianie. Muszą oni wziąć pod uwagę rodzaj ściany, materiału z jakiego została wykonana, jej grubość i inne cechy. To wszystko bowiem determinuje sposób instalacji okna. Kiedy już zostało ono wstawione, trzeba zająć się dokładnym uszczelnianiem, bo od tego zależała będzie jakość izolacji w naszym domu. Aby uniknąć zabrudzeń ramy od pianki, należy ją okleić taśmą malarską. Pianka pouliretanowa to świetny środek, który zwiększa swoją objętość po zastosowaniu. Jej nadmiar po wyschnięciu należy odciąć ostrym nożem.
Kiedy wszystko jest gotowe zostaje nam tylko jeszcze montaż parapetów na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tu należy pamiętać, że dobrze osadzony parapet powinien się znajdować poniżej ramy okiennej. Kiedy parapet już znajdzie się na miejscu, to silikonem wykańczamy szczelinę między nim, a ramą okna.