Budowa jest już prawie skończona. Zostały jeszcze tylko wykończenia. Niby błachostka, ale to od nich zależy ostateczny wygląd domu. Możemy nimi albo wydobyć to, co w nim najlepsze, albo wręcz przeciwnie – totalnie zaszkodzić. Dlatego, aby znaleźć się w tej pierwszej sytuacji, trzeba by było trochę wszystko przemyśleć. Takie przemyślenie powinno polegać na rozważeniu kilku różnych materiałów wykończeniowych. Jednym z nich jest kamień naturalny. Czy warto na niego postawić? Kiedy się sprawdzi?
Kamień naturalny można zastosować we wnętrzach na wiele sposobów. Między innymi możemy mieć z niego parapety kamienne, blaty, kominki, posadzki. A na zewnątrz mogą to być parapety, cokoły, podjazdy, ogrodzenia i inne. Kluczem do sukcesu jest tutaj umiejętne połączenie wszystkich elementów. Warto zapytać o radę architekta, który dokładnie powinien wytłumaczyć z czym wiąże się wykorzystanie określonego materiału.
Przykładowo parapety, sam wybór kamienia, z którego parapet będzie wykonany to już spore wyzwanie. Często dla każdego okna wybieramy dokładnie taki sam parapet. W związku z tym widzimy go wszędzie, połączonego z każdym kolorem ścian, jaki mamy. Takie rozwiązanie przeważnie nie sprawdza się dobrze. Kamień może dodaje specyficznego klimatu, ale na pewno dokładnie taki sam nie jest potrzebny w każdym pomieszczeniu.
Kamień we wnętrzach wymaga specyficznej pielęgnacji. Na przykład wspomniane już parapety, często są narażone na trwałe zmiany koloru. Trzeba je impregnować oraz dbać o to, by nie miały kontaktu z wilgocią. Na przykład nawet postawienie na parapecie doniczki z kwiatkiem, z której się gdzieś przelewa woda spowoduje nieodwracalną zmianę w kolorze. Szkodliwe jest też wino, czy różnego rodzaju kwasy. Zapobiec uszkodzeniu może tylko bardzo szybkie usunięcie substancji, ale jeśli tylko przeoczymy fakt, że coś nam się rozlało to nasz parapet już nie odzyska swoich prawdziwych kolorów. Kamień więc jest świetnym materiałem, ale wymaga specyficznej pielęgnacji. Dlatego jeżeli już na niego się decydujemy, powinniśmy o niego dbać i uważać na wilgoć.